Ziraat Bankası ATM para yatırma gün içerisinde çokça kullanılan işlemlerden biri. Fatura ya da ödemeleri banka sırası beklemeden hızlıca halletmemize olanak sağlıyor. Ancak atm’lerden para yatırmanın da bir limiti var. Sizlere bu yazımızda Ziraat Bankası ATM para yatırma limitinden bahsedeceğiz.

Ziraat Bankası ATM Para Yatırma

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle mobil, telefon ve  internet bankacılığı çok yaygınlaşmıştır. Çağa ayak uyduran bankalarda gerek telefon bankacılığı gerekse dijital bankacılık platformlarından müşterilerine hizmet vermektedir.

Banka şubelerinde uzun kuyruklar olması; hala yaşlı kesimin alışkanlıkları sebebiyle emekli maaşların banka şubelerinde ki bankolardan çekmek istemeleri, bireysel ve kurumsal kredi işlemlerindeki prosedürlerinin fazlalığı nedeniyle banka şubelerinde geçirilen süreler uzamakta, yaygın kullanılan banka ve kredi kartları özellikle genç ve orta yaş kesimi ATM kullanımına yönlendirmektedir. Bu durum ise bankaların ihtiyaç doğrultusunda çok fazla ATM açmalarına var olan ATM Lirinde akıllı ATM haline çevirmeye çalışmalarına yol açmıştır. Günümüzde ATM. Lir para yatırma, para çekme, nakit avans işlemelerinin yanı sıra döviz yatırıp çekmeye hatta altın bozmaya kadar çeşitlilik göstermektedir.


Kurulusu 1863 yılı Osmanlı dönemi sadrazamlarından Mithat paşaya kadar dayanan ziraat bankası da gerek devlet bankası olması avantajı gerekse birçok ilde ve ilçede şubesi olması üstünlüğü ile sektörün öncü bankalarındandır. Gelişen ve değişen ülke şartlarında herkesin ve her kesimin bankası olma amacıyla yaygınlaşan ziraat bankası ülke ekonomisine ve kalkınmasına değer katmak amacıyla kendini ve faaliyetlerini geliştirmektedir.


Ziraat Bankası ATM’sinde Tek Seferde Kaç Adet Banknot Yatırabilirim?

Ziraat bankası ATM’lerinden kartlı ve kartsız olarak işlem yapılmaktadır. Kartsız işlemde Ziraat Bankası ATM para yatırma limiti 20.000 TL’ tır. Kartsız olarak para çekme limiti ise 500 TL’dir. Kartsız para işlemlerinde cep telefonlarında üretilen  QR kod kullanmak gerekebilir.

ATM’lerde kartla yapılan işlemlerde de günlük Ziraat Bankası ATM para yatırma limiti 20.000 TL’dir. Para yatırma işlemi özelliği bulunan ATM’lerde ayrıca Dolar Euro gibi döviz yatırma işlemlerinde yapılabilir.

 ATM’lerden yatılan paralar direkt olarak hesaba aktarılmaktadır herhangi bir kesinti söz konusu değildir. Ziraat Bankası ATM para yatırma dışında günlük para çekme limiti ise 1.500 TL’dir. Fakat maaş müşterilerine ve  promosyon anlaşması ile çalışan müşterilerde bu rakam farklılık gösterebilir.
Bankanın ülkede yaygın olarak kullandığı birkaç tip ATM modeli vardır. Wincor ve NCR marka ATM’lerde tek seferde 40 adet banknot hesaba yatırılabilir , GRG marka Ziraat bankası ATM’lerinde ise tek seferde 200 adet banknot hesaba yatırılabilir.