Raiblocks Coin ölçeklenebilir, bir kripto para birimidir. Kripto para birimi olarak kendisini yüksek verimlilik ve üstün başarılara imza atmayı hedef olarak belirlemiştir.

Geliştirilmiş bir Blockchain alt yapısına sahiptir. Düşük enerjili bir ayak izine sahiptir. Anlık olarak işleme sahip olmasının dışında oldukça güvenli bir  ağ tarafından desteklenmesi avantajlı yanları arasında yer alır. Sahip olduğu özellikler üstün Blockchain teknolojisi sayesindedir.

RaiBlocks Coin Hakkında 

Blockchain teknolojisi sayesinde, her RaiBlocks hesabının kendisine has blok zincirleri bulunmaktadır. Proof of Stake algoritmasına sahiptir. Bu sayede tüm ağ genelinde tek bir bütün olarak elde edilmektedir. Böylece bütünlük sağlanmaktadır.

Raiblocks Coin (XRB)
Raiblocks Coin (XRB)

Yaklaşık 1.7 GB’lık bir deftere sahip olan RaiBlocks, platformda yer alan tüm kullanıcılara herhangi bir işlem için ücret ödemeden istediği işlemi yapma fırsatı sunmaktadır. Kullanıcıları yaptığı işlemlerin anlık olarak yapılmaktadır. Gerçekleşen tüm işlemler fevkalade bir derecede ölçeklendirilebilir olması sebebiyle eşler arasında yapılmış olan işlemler ile para transferleri oldukça hızlı olarak tamamlanmaktadır. 

Proof of Stake algoritmasının kullanılması RaiBlocks platformu için pek çok, avantaj sağlamaktadır.  Bu algoritma sayesinde, çok sayıda dijital para gerçekleştirilen madencilik işlemine ihtiyaç duyulmamaktadır. RaiBlocks’ta önceden madencilik işlemi yapılmıştır. Bu yüzden tekrar madencilik işlemi yapılmasına gerek olmadığı için mevcut olan tüm para değişim amacıyla dağıtım yapılmaktadır. Bu  özellik de RaiBlocks Coin için oldukça önemlidir.

RaiBlocks Coin Çalışma Prensibi

RaiBlocks Coin ağındaki yer alan hesap kendisine ait bir Blockchain’e sahiptir. Bu yapı sayesinde tüm hesapların bakiyeleri ve etkinlik geçmişleri birbirinden farklı bir olay zincir yapısına sahiptir. 

Ücretsiz işlemler

RaiBlocks platformunun sahip olduğu protokol oldukça küçüktür ve küçük bir protokolle sahip olması nedeniyle yapılan işlemlerin tamamından işlem ücreti talep edilmemektedir. RaiBlocks platformunu kullanarak yapılmış işlemlerin tamamını da UDP paketi kullanılmaktadır. Yani yapılan işlemlerin tamamı UDP paketi üzerinden sağlanır. Tüm bunların haricinde hesaplarda tek tek incelenmektedir.

RaiBlock coin, sahip olduğu tüm bu özelliklere rağmen gecikme olmayacağını garanti etmemektedir. Bazı Blockchain ağlarının tıkanmasına yol açan spam işlemlerinin sayısının artmasının önüne geçebilmek adına aktif olan işlemler belli durumlarda geciktirilebilmektedir. 

Tekrar belirtmekte fayda var. Proof of Stake algoritmasının bulunması ile birlikte madencilik işlemi yapılmasına ihtiyaç bulunmaması RaiBlock coin için en önemli özelliklerdir ve bu özelliklerin getirdiği avantajlar sayesinde yapılan işlemlerin tamamı ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. 

Başta Bitcoin olmak üzere Blockchain teknolojisi kullanan çok sayıda kripto para birimi, kendileri ile ilgili yapılan işlemlerden işlem ücreti almaktadır. Bu durum madencilik yapmak için uğraşan kişilerin ağ node’lerini  çalıştırmak için kullanmış oldukları  enerjinin maliyetini karşılamak için yardımcı olmaktadır. RaiBlocks’da bu tip işlemlere gerek yoktur. Bu durum da RaiBlocks’da yapılan işlemlerin neden ücretsiz oluğuna açıklık getirmektedir.