Devlet Destekleri

Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar?

Malulen emekli maaşı ne kadar son yıllarda oldukça merak edilen konular arasında ve birçok mecrada farklı farklı ücretler yazmaktadır. Biz de bunu araştırarak sizlerle paylaşıyoruz.

Emekli malül aylığı alabilmek için belirlenmiş sağlık sorunları nedeniyle en az %60 ve üzeri çalışma gücünün kaybolması ve bunun heyet kurulu tarafından belgelenmesi gerekmektedir. 

Malulen Emekli Maaşı Başvurusu İçin Ne Yapılmalıdır?

Çalışma gücünün en az %60’lık kısmını kaybetmiş olan malül kişilerin,  öncelikli olarak maaş talebini başvuru kurumlarına bir dilekçe ile iletmesi gerekir. Dilekçenin dışında kendisinden istenen başvuru belgelerinin de bu kurumlara iletilmesi gerekmektedir. 

Başvuru merkezine müracaat da bulunurken buradaki görevliye malulen emekli aylığı bağlanması için müracaat edildiği belirtilmelidir. Daha sonrasında sağlık kurulu raporu alınması gerekmektedir. Başvuru merkezi, sağlık kurulu raporu alınacak sağlık kuruluşunu belirlemekte yetkilidir ve sevk işlemlerini gerçekleştirmektedir. Buradaki işlemlerinin bitmesinin ardından, başvuru sahibi tarafından alınan sağlık raporu, müracaat edilen başvuru kurumuna götürülmelidir. Başvuru merkezi, kendisine teslim edilen evrakları inceleyerek değerlendirme sürecinin ardından nihai kararı verecektir. Başvuru olumlu sonuçlanırsa malül aylığı bağlanmaktadır.

Malulen Emekli Maaşı Hesaplama

Malulen emekli maaşı ne kadar sorusundan önemli olan bir sonraki soru maaşın nasıl hesaplandığı ile ilgilidir? Malul bireyin, malulen emekli aylığı almaya hak kazanmasının ardından, maaş hesaplaması yapılmaktadır. Eğer bu bireyin toplam sigortalılık süresi ve ödenmiş sigorta prim günü 9000 den daha az ise 9000 gün üzerinden malulen emekli edilir. Eğer 9 binden daha fazla sigortalılık süresi ve ödenmiş sigorta prim günü bulunuyorsa mevcut olan prim günü sayısı baz alınarak maaş hesaplaması yapılır. 

Malulen Emekli Maaş Bağlama Oranı Hesaplaması Nasıldır?

Malul bireyin, çalışma gücündeki yaşanan ve sağlık kurulu raporu ile belirlenen kayıp oranı, ödemesi gerçekleştirilen toplam prim günü sayısı ile çarpılır. Bu çarpımından elde edilen sonuç ve çarpıldıktan sonra 60’a bölünmektedir. Böylece malulen emekli aylığının bağlama oranı hesaplanır. 

Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar Ödenmektedir?

2020 yılı itibariyle malulen emekli aylığı 971 Türk Lirası civarındadır. E-devlet sistemi üzerinden,  aylık ile ilgili sorgulama yapılması mümkündür.

Malulen emekli maaşı ne kadar sorusunun cevabını verecek olursak, SSK’lılar ve Bağ-kur’lu sigortalılar için  850 Türk Lirası ile 1000 Türk Lirası arasında değişmektedir. Tarım Bağ-kur’lu sigortalılarda  malulen emekli aylıkları 600 Türk Lirası ile 800 Türk Lirası arasında değişmektedir. Emekli Sandığı mensuplarının malulen emekli aylıkları ise 1800 Türk Lirası ile 2000 Türk Lirası arasında değişmektedir. 

Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar ? yazımızı incelediyseniz Engellilere Hibe Desteği Şartları Nelerdir? yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu