Kripto Para

Lisk Coin ve Side Chain Nedir?

Lisk Coin, merkeziyetsiz bir yapıdadır ve bu özelliğini uygun uygulamalar geliştirerek, dağıtım olanakları sunmaktadır. Blockchain özelliği bulunan bu kripto para biriminin merkezi bulunmamaktadır.

Lisk Coin platformunu kullanan kişiler uygulamaların yanı sıra tüm zincirler için Side Chain ile özel coinler oluşturulan imkanına sahipler. Lisk Coin dijital para platformunun yapısı, Ethereum ve NEO ile benzerlik göstermektedir.  

Yan Zincirler (Side Chain’ler) Nedir?

Yan zincirler olarak da adlandırılan side chainler ana zincire bağlanmış olan bağımsız Blockchainler olarak adlandırabiliriz. Side chainler ana zincire bağlı olmasına rağmen ana zincirin hızına veya performansına zarar vermezler. Blockchainler sayesinde kurulan bağlantı ile tokenler, senkronize etme ve aktarma başta olmak üzere birçok birlikte çalışabilme özelliklerini kullanmaktadır. Blockchainlerde kullanılan side chainler, en üst seviyede özelleştirilebilirlik sağlıyor. Bu sayede geliştiriciler için bir yan zincir oluşturmak gerektiğinde tam anlamıyla kontrol sağlanıyor. Lisk coin teknik ekibi sahip olduğu 101 delege ile Lisk ağını güvende tutuyor.

Lisk Coin’de Farklı Ne Var?

Lisk teknik ekibi Blockchain teknolojisinin daha erişilebilir bir yapıya sahip olması için JavaScript tabanlı bir yazılım geliştirici kit yaratmışlardır. Bu kit doğrudan geliştirici desteği ve kullanıcı deneyimi odaklıdır.

Lisk SDK’sın dört ana parçaya ayrılır: Consensus algoritması, side chainler, Back end kodu ve Front end kodu. Bağımsız projelerin güvenliğini delegeler vasıtasıyla sağlamak ve  bu projelerin sağlamlığını ve ölçeğinin istikrarlı bir ana zincire bağlanmasını sağlamaktır.  Bu sayede geliştiriciler Blockchainler’in  oluşturulması ile birlikte yönetilmesini düşünmek zorunda kalmazlar. Böylece dApp’lerin faydalarına odaklanmak daha kolay olacaktır.

Lisk Coin Nedir?

En eski kripto paralar arasında yer alan Lisk Coin, oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Geçen yıllar içerisinde hızlı bir şekilde olmasa bile istikrarlı bir büyüme ve gelişim göstermiştir. Kripto para birimlerinin yer aldığı platformlarda en alt seviyeleri gördüğünde bile ICO fiyatlarının çok daha üst seviyelerinde fiyata sahip olmuştur. Birçok dijital para borsası tarafından desteklenmektedir. Bu sayede rakipleri ile rekabet içerisinde daha kolay yer almaktadır. Altın günlerinden uzakta gibi gözükse de gelecek vadeden dijital paralar arasında yer alması sebebiyle uzun vadeli yatırımlar için Lisk yatırımı düşünülebilir. 

Tüm kripto paraların güncel fiyatlarını görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu