Kredi notu öğrenme, kişinin başvuru yapmadan önce bilmesi yararına olacaktır. Kredi notu bilinerek yapılan kredi başvuruları daha sağlıklı olabilir. Düşük nota sahip olan kişi, bu notu yükseltmeden yaptığı başvurusu red olması yüksek ihtimaldir.

Bir kişinin bankacılık alanındaki tüm gelişmeleri kayıt altına alınmaktadır. Ülkemizdeki bankaların bir araya gelmesi ile beraber kurdukları Kredi Kayıt Bürosu, herkes hakkında bilgiye sahiptir. Bir bankaya borcunuz olduğunda bu borçtan tüm bankaların haberi olmaktadır. Kredi kayıt bürosu insanların bankacılık geçmişlerini bir puanlama dahilinde sınıflandırmaktadır.

Kredi Notu adı verilen bu sistem kredi başvurularında özellikle etken olarak kabul edilir.

Findeks İle Kredi Notu Öğrenme Yolları

Kredi Notu Öğrenme Yolları
Kredi Notu Öğrenme Yolları

Bankaların kredi ya da kredi kartı verirken destek aldıkları tek kuruluş Findeks’tir. Ülkemizdeki 9 bankanın bir araya gelerek kurduğu Kredi Kayıt Bürosunun bir faaliyet merkezi olan Findeks, bir kişinin tüm bankacılık geçmişini gözler önüne sermektedir. Findeks üzerinden kredi notu öğrenmek isteyen kişiler 5,31 TL ödemek durumundadırlar. Bilgilerinizi daha detaylı görüntülemek isterseniz ödemeniz gereken ücret 10,03 TL’ye yükselmektedir.

Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme

Ziraat Bankası müşterileri dilemeleri durumunda çalıştıkları banka üzerinden sorgulama yapabilirler. İster en yakın şubeye gidebilir ister Ziraat Bankası internet şubesi üzerinden kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Ziraat Bankası müşterileri mobil uygulama üzerinden yapacakları her sorgulama için 8 TL ödemek durumundadırlar.

SMS İle Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenme yollarından bir diğer ise mesaj yoludur. Bankacılık işlemlerinde SMS’e artık bol miktarda yer verildiğini görüyoruz. Kredi, kredi kartı başvurusu için kullanılan SMS kanalı kredi notu için de kullanılabiliyor. Vodafone, Türk Telekom kullanıcılarını mesajlar bölümüne girip T.C Kimlik numaralarını 1112’ye göndermeleri durumunda notunu öğrenebilirler. Bu işlem için 9 TL ücret tahsis edilmektedir.

Turkcell kullanıcıları ise T.C. Kimlik Numaralarını yazıp bir boşluk bırakıp doğum yıllarını yazarak 1122’ye mesaj göndermeleri gerekmektedir. Turkcell müşterileri de bu hizmet için 9 TL ödemek durumundadırlar.

BKM Express Kredi Notu Öğrenme

İnternet üzerinden güvenilir alışveriş yapılmasını sağlayan BKM Express üzerinden de kredi notu öğrenebilirsiniz. BKM Express kullanıcıları sadece 1 kereye mahsus olacak şekilde sorgulama yapabilir. Bu sorgulamanın bedeli ise sadece 1 TL’dir. Daha önce BKM Express üzerinden kredi notu sorgulamış kişiler bu kampanyadan yararlanamamaktadır.