Kredi kartı internet alışverişine nasıl açılır? bu sorunun cevabı özellikle pandemi döneminde bir hayli işimize yarayacak .Özellikle döneminde dışarıya çıkmadığımız için internet alış verişi oldukça önem kazandı. Peki kredi kartı internet alışverişine nasıl açılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte neredeyse tüm sektörlerde alışveriş internet platformlarına kaymaya başladı. Durum böyle olunca internetten alışveriş yaptığımızda nakit yerine kredi veya banka kartı kullanmamız gerekiyor. Fakat bazen kartlarımızın internet üzerinde alışveriş yapabilmemiz için internet alışverişine açık olması gerekiyor.

Kredi Kartı ve İnternet Alışverişi

Kredi kartı veya banka kartınızla internet üzerinden alışveriş yapmak güvenilir gelmeyebilir fakat sitelerde SSL Sertifikası bulunuyorsa ve 3D Secure yöntemini kullanıyorlarsa korkmanız gereken bir durum yok. Zaten ilk kez kartınızla internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız, ödeme işlemini yaptıktan sonra bankanız tarafından izin verilmiyor gibi bir uyarıyla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Bu durumla karşı karşıya kaldığınızda endişe etmenize gerek yok, basit birkaç işlemle kartınızı internet kullanımına açabilirsiniz.

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır ?

Kartınızı internet alışverişlerinde kullanabilmek için neredeyse her bankada aynı işlemi yapmanız gerekmektedir. 

  • Yapı Kredi Kartınızı internet kullanımına açabilmek için AÇIK boşluk müşteri numaranızı yazarak 4944’e gönderebilirsiniz. 
  • İş Bankası kartınızı internet kullanımına açabilmek için ONAY boşluk kartınızın son 6 hanesini 4402’ye gönderebilirsiniz.
  • Ziraat Bankası kartınızı internet bankacılığı üzerinden kartınızı seçerek internet kullanımına açabilirsiniz.
  • Vakıfbank kartınızı internet kullanımına açabilmek için ACIK boşluk kartınızın son 6 hanesini 5724’e gönderebilirsiniz.
  • Finansbank kartınızı internet kullanımına açabilmek için INTERNET boşluk kartınızın son 4 hanesini 2273’e gönderebilirsiniz.

Diğer bankalarda da benzer yöntemlerle kartınızı internet alışverişine açabilirsiniz. Ayrıca günümüzde neredeyse her banka internet bankacılığı üzerinden internet alışverişi açma başvurusu kabul ediyor. Bankaların yoğunluğuna göre 5 dakika – 3 gün içerisinde internet alışveriş izniniz onaylanmış olacaktır.

Bir süre sonra internet alışverişinizi kapatmak isteyebilirsiniz. Bu durumda da yaptığınız işlemlerin tersini yapmanız gerekmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi internet bankacılığı, müşteri hizmetleri telefonu veya sms yöntemiyle internet alışverişinizi açıp kapatabilirsiniz.

Alış veriş kredisi veren bankaları öğrenmek için burayı inceleyebilirsiniz.