KOSGEB kira desteği özellikle yeni bir işletme kuran kişilere yardımı çok büyüktür. Yani iş yer açanların yaşadığı en büyük sorun kirayı ödeyebilmektir.

Hiçbir işletme kurulduğu ilk günden kazanç elde edemez. Bu nedenle ilk aylarda kira ödemek oldukça zor olacaktır. Bugün ülkemizde bulunduğu konum ve şehre göre işletme kiraları 1,000 TL’den başlayıp 100,000 TL’ye çıkabilmektedir. Bunun bilincinde olan devletimiz işletmelere KOSGEB üzerinden KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kapsamında dükkan kira desteği verilmektedir. Bu yazımızda KOSGEB Kira Desteği Ne Kadar? Nasıl Alınır? hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

KOSGEB Kira Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Kira Desteği Ne Kadar? Nasıl Alınır?
KOSGEB Kira Desteği Ne Kadar? Nasıl Alınır?

KOSGEB, işletmesini yeni açan kişilere girişimcilik desteği adı altında yardımda bulunuyor. Girişimcilik desteği sayesinde faizsiz ve hibe olarak sunulan kredilerin yanı sıra iş yerleri için kedi desteği de sunulmaktadır. Kira Desteği ile ilgili detaylar;

  • İşletmenin kuruluşu sırasında verilen destek en fazla 2,000 TL’dir.
  • İşyerinin açılışı için gerekli olan malzeme ve ekipmanların alışması için verilen destek 18,000 TL’dir.
  • İşyerinin aylık kira ve diğer masrafları için verilen destek 30,000 TL’dir.
  • KOSGEB tarafından verilen bu destekler tamamen hibedir. Bunların dışında KOSGEB tarafından 100,000 TL değerinde bir yatırım desteği de verilmektedir. Bunlara ek olarak 150,000 TL değerinde ek olarak teşvik de verilmektedir.

Esnaf KOSGEB’den Kira Desteği Alabilir mi?

Aktif olarak ticari hayatına devam eden KOBİ’ler KOSGEb tarafından sunulan bu fırsattan yararlanıp yararlanamayacaklarını merak ediyor. Faaliyetlerine aktif olarak devam eden esnaflar, E-Kobi kayıt işlemini tamamlamaları ile beraber tüm desteklerden faydalanabilirler. Esnaflar kobi kayıtlarını yazdırdığı sürece tüm desteklerden yararlanıp ödeneklerden alabilirler.

İşyeri Kira Desteği Kaç Ay Ödeniyor?

KOSGEB Kira Desteği Ne Kadar? Nasıl Alınır?
KOSGEB Kira Desteği Ne Kadar? Nasıl Alınır?

KOSGEB, her şeye sıfırdan başlayıp yeni bir işletme kuran kişilere 2 yıla kadar kira desteği sunabilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz 30,000 TL’nin yanı 18,000 TL’lik kredi desteğini bu amaç için kullanabilirsiniz.

İşyeri Satın Alanlara Destek Veriliyor mu?

Gayrimenkul satın alarak yola çıkan işletme sahiplerine KOSGEB üzerinden maalesef hiçbir destek sunulmuyor. Ancak şöyle bir durum var; Eğer kendi imkanları ile dükkan satın alındı ve bir projeye başlandı ise o zaman işyeri kurulum için gerekli kira yardımlar sonuna kadar sunulmaktadır. Sunulan kira desteklerinden yararlanmak isteyen kişiler kontratlarını TL üzerinden yapmaları gerekmektedir.

Kendi işinin patronu olmak isteyen kişiler bu yazımızı kesinlikle incelemenizi tavsiye ederiz.