Kartsız para çekme işlemi banka atm’lerinden nasıl yapılır ve ayrıca Garanti Bankası kartsız para çekme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Bankacılık sektörünün her geçen gün dijitalleşmesiyle birlikte pek çok işlem artık telefonlardan ve internetten yapılabilir hale geldi. Bundan 40 yıl önce hiçbir işlem şube dışında yapılamıyorken, 1980’li yıllarda ATM ile tanıştık. Sonrasında ise, internet şubeleri çıkmaya başladı ve mobil şubelerle beraber artık iyice dijitalleşmeye başladık. Bankadan para çekme işlemleri, şubeler veya ATM’ler vasıtasıyla gerçekleştirilebiliyor ancak son dönemlerde QR Kod adı verilen bir yöntem sayesinde ATM’de kart kullanmadan para çekmek artık mümkün.

Kartsız para çekme işlemi nasıl yapılır?
Kartsız para çekme işlemi nasıl yapılır?

QR Kod Nedir?

Kartsız para çekme işlemi sağlayan QR Kod, çeşitli yazılımlar vasıtasıyla kodlanmış bir şifredir. Bu şifreyi ATM’ye veya telefonunuza okutarak karşılıklı bilgi transferi yapılabilmektedir. Kart kullanmadan hızlı bir şekilde para çekmek isteyenler QR kod kullanmak zorundadırlar. QR kod kullanarak, mobil şubeden çekmek istediğiniz parayı ve diğer bilgileri sisteme girer ve ATM’ye geldiğinizde başka hiçbir işlem yapmadan sadece QR kodu okutarak paranızı alabilirsiniz.

Garanti Bankası Kartsız Para Çekme Nasıl Yapılır?

Garanti bankası ATM kanalı aracılığı ile kartsız bir şekilde para çekmek için, en yakın ATM’ye gitmeniz gerekiyor. ATM’ye gitmeden önce mobil şubeden de yapmanız gereken birkaç işlem var. 

 • Garanti Bankası mobil uygulama sayfasına giriniz.
 • Kimlik numarası ve diğer bilgilerle sisteme giriş yapınız.
 • Garanti Bankası mobil uygulamasında yer alan menüden para çekme işlemleri bölümüne geliniz.
 • QR ile para çekme seçeneğine tıklayınız.
 • Cep telefonunuzun kamerası ile ATM’de yer alan karekodu okutun.
 • Çekmek istediğiniz tutarı ve diğer bilgileri girerek işlemi tamamlayın.
 • İşlem en fazla bir dakika sürmekte ve paranız ATM’den hızlı bir şekilde size teslim edilmektedir.

Bu adımlar aracılığı ile, yanınızda Garanti Bankası kartı olmadan bile hızlı bir şekilde para çekebiliyorsunuz.

ATM’den Kartsız Para Çekme

Mobil uygulamadan fazla işlem yapmadan, ATM ağırlıklı bir işlemle kartsız para çekebilirsiniz. Bunun için en yakın ATM’ye gelin ve aşağıdaki adımları takip edin.

 • ATM menüsüne geldiğinizde kartsız işlemler menüsüne girin ve daha sonra giriş seçeneğine tıklayınız.
 • Karşınıza gelecek olan ekranda para çekme seçeneğini işaretleyin, daha sonra kendi hesabımdan seçeneğini işaretleyiniz.
 • IBAN numarası veya hesap numarası, şubenizin kodu ve kimlik numaranızı sisteme tuşlayınız.
 • Çekeceğiniz tutarı belirledikten sonra ATM’deki karekod, telefon kamerasına okutulur ve para çekme işlemi tamamlanır.

Bu işlem, yukarıda bahsettiğimiz işleme göre daha fazla zahmetlidir. Bu işlemde iban numarası ve şube kodu gibi bilgileri sisteme girmeniz gerekir. Eğer bu gibi işlemlerle uğraşmak istemezseniz, hızlı bir şekilde en yukarıda anlattığımız işlem vasıtasıyla para çekebilirsiniz.