Kara liste, bankalardan kredi alırken önümüze çıkan en büyük engeller arasında yer almaktadır. Listeye giren pek çok kişinin kredi başvuruları bankalar tarafından olumsuz olarak sonuçlandırılmaktadır. Birçok kişi ise listeden nasıl çıkacağına dair araştırma yapmakta ve önerileri okumaktadır. Sizlerde listeden nasıl çıkılacağına dair fikir almak istiyorsanız yazımızda kulak verebilirsiniz.

Kara Liste Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB), kredi ve kredi kartı kullanıcılarının tüm kayıtlarını veritabanında tutmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu bu ilişkileri tüm bankaların görebileceği ortak bir ekrandan kredi sicili olarak paylaşmaktadır. Bankalar ile kredi veya kredi kartı kullanıcıları arasındaki ilişkiler içerisinde kredi borçları, ödeme düzeni, edinilen çek ve senetler ile kullanıcıların yapmış olduğu tüm kredi işlemleri yer almaktadır. Belirtilen ilişkilerde banka ile sıkıntı yaşayan, ödemelerini gerçekleştirmeyen kişiler listeye alınmaktadır. Bu listede yer alan kişiler tüm bankalar tarafından görülebilmektedir. Bu listeye girilebileceği gibi aynı zamanda çıkılması ve sicilin düzeltilmesi de mümkündür. Hemen başlıklar halinde detaylara geçelim. 

Kara Listeye Neden Girilir?

Kara liste içerisinde olan kişiler genellikle bankalar ile problem yaşayan, ödemeleri düzenli ve zamanında gerçekleştirmeyen bilinçsiz tüketicilerdir. Listeye dahil olan kişileri incelediğimizde büyük bir çoğunluğunun yüksek limitli kredileri çekerek bu kredileri ödeme konusunda mali bütçelerini hesap etmedikleri ve ödeyemedikleri bu krediler yüzünden bu listeye giren kişiler olduğunu söyleyebiliriz. Bankalar aynı zamanda borcunu ödemeyen ve listede olan kişiler hakkında yasal işlem başlatarak icra yolu ile bu borcu tahsil etmeye çalışmaktadır. 

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara liste içinden çıkmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey bankanız ile olan ilişkilerinizi düzeltmenizdir. Bu ilişkilerden kastımız ise ödemeniz gereken kredilerin ödenmesi veya yapılandırılmasıdır. Bunu sağlayarak bankanız ile anlaşma yapmanız ve sicilinizi düzeltmeye çalışmanız sizlerin listeden kurtulmanızı sağlayacaktır. Listeden çıktıktan sonra kredi sicilinizin düzeldiğini düşünüyorsanız bankanız ile irtibat kurarak tekrar kredi talebinde bulunabilmeniz mümkündür.