Faturalı hatlara kredi alabileceğinizi biliyor musunuz? Ancak bankalar son zamanlarda kredi verme durumunu İyice zorlaştırmaya başlamıştır. Özellikle kredi notu düşük ya da icralık kişilerin kredi alması neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bu kategoride yer alan kişilerin kredi çekebilmesi için bankaya ya ipotek ya da kefil göstermesi gerekebilir. Durum böyle olunca birçok kişi banka yerine alternatif kurum ve kuruluşlar üzerinden kredi çekmek istiyor. Bankalar dışında faktöring şirketleri, finans kuruluşları ve GSM operatörleri kredi vermektedir. Bu yazı içerisinde faturalı hatlara kredi bilgiler vermeye çalışacağız.

Faturalı Hatlara Kredi Nasıl Alınır?

Faturalı Hatlara Kredi
Faturalı Hatlara Kredi

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom kullanıcıları 6 aydan uzun bir süredir faturalı hat kullanıyorlarsa operatör bayisi üzerinden kredi başvurusunda bulunabilirler. Faturalı hat borçlarını düzenli olarak ödemeniz durumunda sizlerden kefil ya da kredi notu şartı aranmadığını göreceksiniz.

Operatör firmaları elbette nakit para vermiyor. Operatör firmada bulunduğunuz süre boyunca faturalarınızı düzenli ödediyseniz oldukça yüksek bir puana sahip olacaksınız. Genelde her operatör firma bu puanlar üzerinden müşterilerine taksitli telefon alma imkanı sunuyor. Alacağınız telefonu kutusunu açmada herhangi bir telefoncuya sattığınızda elinize yüklü oranda bir nakit para geçecektir. Aldığımız telefonun ödemesini taksitli olarak yapacağınız için operatör firmalardan bir nevi kredi çekmiş oluyorsunuz.

Faturalı Hatta Kredi Alırken Masraf Ödenir miyim?

Operatör firmalar üzerinden taksitli telefon alırken herhangi bir masraf ödemezsiniz. Ancak telefon ücretinin bir miktar fazlası üzerinden geri ödeme yaparsınız. Örneğin; 5,000 TL’lik bir telefon aldığınızı varsayalım. Geri ödeme yaparken bu tutar 6,000 TL üzerinden yapılmaktadır. Telefonu satmak istediğinizde ise telefoncuların da bir miktar komisyon kesintisi yaptığını göreceksiniz. 5,000 TL’lik bir telefonu satmak istediğinizde sizlere 4,500 TL nakit para verilecektir.

Faturalı Hatlara Ne Kadar Kredi Verilmektedir?

Faturalı hatlara tanımlanan telefonların değerleri ortalama olarak belirlidir. Satın aldığınız telefonların değeri genel olarak 1,000 TL ile 12,000 TL arasındadır. Alacağınız telefonların değeri tamamen sahip olduğunuz puana göre değişmektedir. 12,000 TL üzeri nakit ihtiyacınız varsa operatör firmalardan ziyade Faktöring şirketlerine başvurmanızı öneririz.

Operatör firmalar üzerinden yapacağınız bu işlem tamamen yasaldır. Operatör firmaları telefonu sizlere teslim ettikten sonra satıp satmamanıza asla karışmaz.