Esnaf kefalet kredisi özellikle 2020 yılının pandemi süresince birçok işletmenin ayakta kalmasını sağlamıştır. Esnaf kredisi faiz oranları ve masrafları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

2020 yılında akla gelebilecek her alandan tüm sektörleri derinden etkileyen bu pandemi esnafların zor günler geçirmelerine neden olmuştur. Esnaflar, bu dönemde ayakta kalabilmek, çalışan maaşlarını ödeyebilmek için banka ve kooperatiflerden kredi destekleri almak durumunda kalmıştır.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları 

Esnaf Kefalet Kredi Faiz Oranları 2020
Esnaf Kefalet Kredi Faiz Oranları 2020

Kooperatifler üzerinden 25,000 TL ile 200,000 TL arasında destek kredileri çekebilirsiniz. Esnaflar, bu kredi desteklerinden faydalanabilmeleri için şahıs şirketi olmaları gerekmektedir. En az 3 ay üye olarak kalan esnaflar gerekli süreyi doldurduktan sonra kredi destek paketi başvurusunda bulunabilirler. Kooperatifler kredileri 12 ile 60 ay vadeli olacak şekilde vermektedir. Yıllık faiz oranı %4,5 oran esnaf kefalet kredisinde ayık faiz oranı %0,375 olarak belirlenmiştir. 

Esnaf Kefalet Kredisinde Masraflar Nelerdir? 

Yıllık kredi faiz oranları hiçbir şey değildir. Buna ek olarak çekilen kredi tutarı üzerinden vergi ve masraflar da tahsis edilmektedir. Bankaların kredi dosya masraflarına benzer ücret kooperatifler tarafından da alınmaktadır. Bu masraflar; 

  • Esnaf kefalet kredilerinde ilk olarak %2 oranında bir blok sermaye masrafı alınmaktadır. 
  • Kooperatif masraf oranı %1,25’tir. En düşük tutar üzerinden çekilen kredilerden dahi bu tutar alınmıştır.  
  • 3. masraf ise Bölge Birliği tarafından alınan hisse oranlarıdır. Bu oran %0,25 olarak tahsis edilmektedir. 
  • %1 Risk Sermaye Kesintisi, %1’de Bankalar tarafından alınan komisyon eklendiğinde rakam ortaya çıkmaktadır. 

Kooperatif üzerinden 100,000 TL çekeceğinizi düşünelim. Yukarıdaki masraflar ortalama olarak 4,850 TL tutacaktır. Masraflar sonucunda elinize 95,250 TL geçecektir. Geri ödemesi ise 118,093,47 TL üzerinden olmaktadır. Tüm borcu zamanında ödediğinizde ise sizlere 2,000 TL ödül ücreti iade edilecektir. 

Esnaf Kefalet Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar 

Esnaf kefalet üzerinden kredi çekebilmek için gerekli evraklar; 

  • Esnaf sicil belgeleri, oda faaliyet belgesi 
  • Bağkur belge ve fotokopileri 
  • İşyerine ait kira, vergi levhası 
  • Son 6 ay dönemini kapsayacak işyeri hesap özeti 
  • Nüfus cüzdanı, ikametgâh belgesi fotokopisi 
  • Eğer varsa araç ruhsatları aslı ve fotokopisi 

Belgelerini hazırlayan kişiler kredi başvurusunda bulunabilirler. Belgelerin bir kısmını odanız üzerinden oldukça kolay bir şekilde alabilirsinz.