Engellilere hibe desteği gündeme gelmesi ile pek çok kişinin umudu olan ve iş kuran engellilere vatandaşları heyecanlandırdı. Hibe için gerekli şartlar nelerdir sorusuna bu yazımızda cevaplıyoruz.

Yaşanan zorluklar karşısında hayatlarını idam ettirmeye çalışan engelliler için büyük fırsat olan iş kurmak için gerekli olan bir takım şartlar bulunmaktadır. Peki bu şartlar neler ve ne gibi gereksinimleri gerektirmektedir?

Engellilere İş Kurmak İçin Verilen Hibe

İş kuran engellilere hibe desteği için gerekli şartlar nelerdir sorusu son zamanlarda pek çok kişinin olduğu gibi, kendinin işinin sahibi olmak isteyen engellilerin merak ettiği soruların başında gelmektedir. KOSGEB tarafından düzenlenen engellilere hibe desteği başvurusu yapmak için belli başlı bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartların yerine getirilmesi durumunda gerekli olan hibe verilerek iş kurma hayallerini gerçekleştirebilecekler. İş kurmak isteyen girişimcilerin masrafların karşılanması adına sonuna kadar destekleyen KOSGEB bu destekler doğrultusunda hibe ve faizsiz kredi hizmetleri sunmaktadır.  Hibe ve faizsiz kredi desteği ilk defa bu KOSGEB desteği alacak olan bütün girişimcilere verilmektedir. Engelli olan kişilere b destek içerisinde ek kontenjanı bulunmaktadır. 

Engellilere Hibe Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Engellilerin iş kurması ve kendi iş yerlerinin sahipleri olabilmesinde KOSGEB girişimcilik desteği başvurusu için gerekli olan bir takım şartlar bulunmaktadır. Engellilere hibe desteği için aranan şartlar şunlardır;

  • 18 yaşını doldurmuş ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. 
  • Engelli kontenjanından KOSGEB desteği alabilmek ve iş yeri açabilmek için 2022 yılı engelli raporuna sahip olması gerekir. Ayrıca engelli raporunun en % 40 değerinde yüzdesi olması zorunludur.
  • İş kurmak için tercih ettiği işletme türünün bütün harcamalarını, hedeflerini ve giderlerinin belirtilmiş olduğu son derece detaylı olan iş planı hazırlayarak sunmalıdır.
  • İş kurmak için alınacak desteğin daha önceden alınmamış olması gerekir.
  • KOSGEB girişimcilik eğitimleri yaklaşık olarak % 80’lik bölümünü tamamlamış olması gerekir. 
  • İşletmenin tüm harcamaları için makbuz ya da fatura alınmalıdır. 
  • Kullanılan engelli raporunun sağlık kurulu tarafından onaylı olması gerekir
  • Süresi dolmuş olan engelli raporların yenilenmesi gerekir.