Düşük kredi notu, kimsenin istemeyeceği bir finansal durumdur. Kredi notumuz düşük olduğu zaman bankalardan kredi kartı alamaz ve kredi de çekemeyiz.

Kredi notu, bizlerin borç ödeme alışkanlığını ölçen finansal bir enstrüman olduğu için, borcumuzu düzenli olarak tarihinde ödemediğimiz zaman çok kötü düzeylere düşebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra, kredi notu sadece borç ödeme eksikliğinden değil aynı zamanda farklı nedenlerden dolayı da düşebilir, bu yazıda sizlere kredi notunu düşüren etmenlerden bahsedeceğiz.

Düşük Kredi Notu Sebepleri

Düzensiz ve Eksik Borç Ödemeleri

Düşük kredi notu probleminin en önemli sebeplerinden biri düzensizliktir. Kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödemeniz gereken tutardan daha az veya hiç ödemezseniz kredi notunuzun düşmesi kuvvetle muhtemeldir. Kredi kartlarındaki asgari ödeme tutarı, her ay mutlaka ödenmesi gereken bir tutardır. Kredilerin ise taksit tutarları her ay ödenmelidir, aksi takdirde kredi notunuz çok ciddi oranda düşebilir.

Kredili Mevduat Hesabı Borçları

Kredili mevduat hesapları, vadesiz hesabın bakiyesinin eksi özelliğinin açılması ile düzenlenir. Limitleri 250-500 TL gibi çok düşük tutarlar olduğu için bu borçlar önemsenmeyebilir. Zamanında ödenmemiş 50 liralık borç bile, kredi notunuzu hiç sanmadığınız kadar düşürebilir. Bu nedenle az da olsa herhangi bir kredi ürününe ait borçlarınızı mutlaka zamanında ödeyin.

Kredi ve Kredi Kartı Başvuruları

Sürekli olarak kredi ve kredi kartı başvurusu yapmak ve bu başvurulardan red cevabı almak düşük kredi notu sebeplerinden biridir. Bu gibi başvurulardan red cevabı aldıysanız, nedenini öğrenmeden tekrar kredi başvurusunda bulunmayın, çünkü her bir olumsuz kredi ve kredi kartı başvurusu, kredi notunuzu 10 puan ile 30 puan arasında düşürebilir ve birkaç kez bunu yaparsanız ciddi anlamda kredi notunuz düşer. Biliyorsunuz ki kredi notunu düşürmek çok kolaydır, çıkarmak ise çok zor.

Yanlış veya Hatalı Gelir Belgesi Beyanı

Bankalar kredi veya kredi kartı verirken, şüphesiz ne kadar gelir elde ettiğinize bakarlar. Ayda 4,000 lira maaş alan birisi, aylık 2000 lira taksitli bir kredi alabilirken, aylık 8000 lira maaş alan birisi 4000 lira taksitli kredi alabilir. Dolayısıyla geliriniz ne kadar yüksekse, o kadar çok kredi alabilir veya kredi kartı limiti alabilirsiniz. Fakat, bazı bireyler, gelirlerini yüksek göstererek, bankaları yanıltmaya ve daha yüksek limitli kredi kartı almaya zorlamaktadır. Fakat bankalar saf değillerdir, daha önceki bankalara yatan maaşlarınızı kontrol edebilirler. Eğer düşük kredi notu problemi yaşamak istemiyorsanız, asla gelirinizi yanlış beyan etmeyin.

Gelir Düşmesi

Önceki işinizde 6 bin lira maaş alıyordunuz ama yeni işinizde 4 bin lira maaşla mı çalışıyorsunuz? Bu kredi notunuzun hızlıca düşmesine neden olabilen bir sebeptir. Geliriniz yükseldikçe kredi notunuz artar. Siz borcunuzu ne kadar düzenli öderseniz ödeyin, banka ile aranızı ne kadar iyi tutarsanız tutun, aylık geliriniz düşükse kredi notunuz hiçbir zaman 1800-1900 gibi rakamlara çıkmaz.  Bu nedenle gelirinizi yüksek tutmaya gayret edin.

Mevduat Miktarı

Banka hesabında 10 bin lira olan biri ile 1 milyon lira olan birinin kredi notu hiçbir zaman aynı olmaz. Bu nedenle kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, mutlaka ama mutlaka banka hesabınızdaki para miktarını artırmaya bakın. Banka hesabınızda ne kadar çok para olursa, bankalardan kredi almanız bir o kadar kolaylaşır.

Borç Miktarı

Düşük kredi notu problemi yaşamamak için borcunuzun her zaman az olması gerekir. Kredi çeken pek çok kişi, kredi çektikten sonra kredi notlarının düştüğünden dem vururlar. Borcunuzun fazla olması, yeniden bir borç almak konusunda son derece riskli biri olduğunuz anlamına geldiğinden kredi notunuz düşer. Bu nedenle borç miktarınızı azaltmadan kredi almanız oldukça zor.