Borsa ne zaman yükselir sorusu belirli bir birikim sahibi olan insanların para kazanmak için cevabını canla başla öğrenmeye çalıştıkları bir sorudur. Bir anda yükselip düşen piyasalar bazı kişileri zengin ederken bazı kişileri yerle bir etmektedir. Bu nedenle bu yazımız içerisinde Borsa ne zaman yükselir? Borsa’ya etki eden etmenler hakkında sizlere biraz bilgi vermek istiyoruz.

Borsada para fiyatlarla oynayarak kazanılmaktadır. Satın alınan hisselerde ani bir çıkış, bir yükseliş meydana geleceğini tahmin eden kişiler, tahminleri doğru çıktığında güzel gelirler elde etmektedir. Borsa piyasalarında fiyatlar genelde arz ve talep durumuna göre şekillenir. Bununla beraber ilgili ülke içerisindeki siyasi, ekonomik olayların da piyasalara büyük oranda etki etmektedir. Borsa’ya etki eden etmenler;

Makroekonomik Veriler

Borsa Ne Zaman Yükselir? Borsa’ya Etki Eden Etmenler
Borsa Ne Zaman Yükselir? Borsa’ya Etki Eden Etmenler

Ekonomik büyüme ile borsa arasında bir bağ bulunmaktadır. Büyümüş ya da büyüme evresinde olan ülkelerde tüketimde meydana gelecek artık borsa piyasalarında yükseliş meydana getirecektir. Bir ülke içerisinde şirketler değer kazanmaya başlarlar ise borsa da yükselişler meydana gelir. Bu nedenle makroekonomik verilerin oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Ekonomilerde Kaydedilen Büyüme

Bir ülke ekonomisi sürekli büyüme raporları paylaşıyorsa borsada işlem gören her hisseden artış grafikleri meydana geldiğini görebilirsiniz. Özellikle gelişmiş, güçlü ekonomiye sahip ülkelerin borsalarında sürekli yükseliş meydana gelir. Bu gibi durumlar şirkete olan ilginin de artmasına neden olur.

Ülkelerin Siyasi Durumu

Bir ülkedeki siyasi gelişme ve olaylar yatırımcıların tedirgin olmasına neden olabilir. Yatırım yapmaktan çekinen yatırımcılar birikimlerini daha çok nakit olarak elde tutmaya çalışır. Bu gibi durumlarda borsa piyasalarında sert, ani düşüşler meydana gelir. Aksi durumlarda, pozitif siyasi durumlarda da borsada kısa sürede büyük yükselişler meydana gelir.

Merkez Bankasının Almış Olduğu Kararlar

Merkez Bankasının alacağı kararlar bir ülkenin ekonomik durumunu gözler önüne sermektedir. Eğer bir ülkede ekonomik çöküş meydana gelecekse Merkez Bankası bu durumun önüne geçecek hareketler yapar. Örneğin Doların yükselmesi ile beraber başta ABD olmak üzere Avrupa pazarında yer alan hisselerde büyük yükselişler meydana gelmiştir. Buna ek olarak bir ülkede devlet büyüklerinin ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalar da borsaya etki etmektedir.

Bu yazımızda oldukça merak edilen Borsa Ne Zaman Yükselir ? sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Eğer siz de borsaya meraklı ve borsadan para kazanmak istiyorsanız, analiz yeteneğinizi arttırmalı ve borsa ne zaman yükselir ne zaman düşer tahminlerinizi iyi yapmalısınız.