Borsa analiz yöntemlerini bilmeniz durumunda grafikleri daha iyi okur, hisse senedi, forex, borsa gibi yatırım piyasalarında riskinizi aza indirmiş olursunuz.

Borsa işlemleri sırasında alım satım işlemleri öncesinde borsa analizi yapmak yapacağınız yatırımları doğrudan etki eder ve yatırımlarımızın gidişatı açısından çok önemlidir.

Borsa Analiz Yöntemleri

Borsa Analizi Ne İşe Yarar? 

Bu duruma örnek vermek gerekirse; almayı düşündüğünüz bir hisse senedi için, hissesine sahip olmak istediğiniz şirketi araştırarak bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Hisse senedine yatırım yaparken asıl amaç, kar elde etmek için ileriki dönemlerde değer kazancı için hisse senetlerini doğru tespit etmek ve bu hisseler üzerine yatırım yapmaktır. Bu mantıkla hareket ederek kazanç sağlanmaya çalışılmalıdır. Eğer borsa analiz yöntemlerini iyi bilirseniz ve bunları iyi bir şekilde uygularsanız; bu bağlamda vereceğiniz alım satım kararları sizi istediğiniz seviyeye getirecektir. Temel analiz ve teknik analiz olmak üzere finans dünyasında iki farklı analiz türü bulunmaktadır. 

Borsada Temel Analiz

Borsa analiz yöntemleri arasında temel analiz araçlarını kullanarak Sermaye Piyasaları üzerinden yatırım yapmayı planlıyor tüm yatırımcılara piyasada içerisinde olabilecek her türlü değişiklik yok hareket ile ilgili bilgiler en iyi şekilde sunulmaktadır. Sermaye piyasasında yapılan işlemlerde piyasada gelişebilecek her türlü durum ve şart için kendinizi hazırlamanın ve buna göre karar vermenin en temel yolu temel analiz olmaktadır. Kendi öngörüleriniz ile birlikte temel analiz yapmak, yapılan yatırımlarda kar elde etmek için ya da zarar etmemek için yön verecektir. 

Borsada hisse senedi veya tahvil alımı yaparak yatırım yapmak istediğinizde ilerisi için mutlaka kazanç sağlamak hedeflenmektedir. Çünkü kimse zarar edeyim diye yatırım yapmaz. Bu yatırımlardan kar elde etmek için yatırımcılar meydana gelebilecek tüm değişikliklere en iyi şekilde analiz etmeli ve en yüksek getiri elde etmeyi istediği için buna yönelik hisse ya da tahlillere yatırım yapmalıdır. 

Hisse senetlerinin piyasa değerinin yükselmesi ve getirisinin artması, sektörel, ekonomik ve şirketsel gelişmeler ile olmaktadır. Bu gelişmelerin analizi yapılarak hisse senetlerinin gerçek fiyatları belirlenir. Belirlenen Bu fiyatlar ile piyasa fiyatları karşılaştırılır ve buna göre alım satım için karar verilir. Kısaca bir örnek vererek belirtmek gerekirse belirlenen fiyat hisse senedinin gerçek fiyatı altında seyrediyorsa o hisse senedinde alım işlemi, gerçek fiyatın üstünde seyrediyorsa, satış emri verilmelidir. Bu işlemler için emir verirken temel analiz yöntemleri seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Temel analiz yapılarak elde edilen sonuçlarla farklı dönemlerde yaşanan veya yaşanacak olan gelişmeler ile ilgili durum tahminleri yapılır. Daha sonrasında bu gelişmeler nedeniyle sektörün buna nasıl tepki vereceği ve şirketlerin bundan nasıl etkileneceğine yönelik Tahminlerde bulunarak yatırımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Temel Analiz; Sektör ekonomi ve şirket olarak üç aşamada gerçekleşmektedir. 

Borsada Teknik Analiz

Teknik analiz kavramı, geçmişte yaşanmış olan fiyat hareketleri baz alınarak, gelecekte de aynı durumun yaşanma ihtimalinin öngörülmesi ile ortaya çıkarılan fiyat tahminlerini içerir. Teknik analiz incelemeleri yapılırken fiyat ve zaman grafikleri kullanılarak değerlendirilme yapılır. Farklı dönemlerde alıcıların ya da satıcıların piyasa koşullarına göre vermiş olduğu tepkiden neticesinde o dönemlerdeki mevcut fiyatların analiz edilmesinin ardından, gelecekte olması muhtemel benzer tepkilerin  nasıl olacağı ve bunun fiyatları nasıl yansıyacağı ile ilgili tahminler gerçekleştirilmektedir. Sermaye piyasaları için geleceğe yönelik tahminler yaparken, teknik analiz araçları  kullanılarak tahminler yürütülmektedir. 

Teknik analiz yapılması sırasında, ekonomik veriler ya da temel analiz araçları değerlendirme sırasında göz önünde bulundurulmaz. Bunun sebebi teknik analiz yapan kişinin asıl hedefindeki hisselerin değerini belirten fiyatların trendi ve yaşanan değişkenlikler bulunmaktadır. Bu yüzden teknik analiz yapan kişinin odaklandığı nokta arz ve talep ilişkisidir.