Asgari ücret ile şu zamanda hayatı idame ettirmek bir hayli zor. Bazı zamanlarda acil nakit ihtiyacı duyabiliyoruz. Bu ev, taşıt veya ihtiyaç amaçlı olabiliyor. Tüm bu amaçlar için bankalardan uygun faizlerle kredi çekebiliyoruz. Fakat ihtiyacınız çeşidine ve gelirimize göre alabileceğimiz kredi miktarı değişebiliyor. Bu yazımızda da asgari ücretli bir gelire sahip kişinin ne kadar kredi çekebileceğini öğreneceğiz.

Asgari Ücret ile Kredi Çekmek

Öncelikle şu soruya cevap vermek gerekiyor. Asgari ücretle kredi çekilebilir mi? Evet, sigortanız olduğu sürece asgari ücret seviyesinde geliriniz olsa dahi kredi çekebiliyorsunuz. Peki, nelere göre ne kadar kredi çekebiliyoruz? Şimdi bu konuyu inceleyelim.

Kredi çekme adayı olabilmek için öncelikle en az 3-6 aydır düzenli olarak gelir elde ediyor olmanız ve bu süre zarfında sigorta girişinizin yapılmış olması gerekiyor. Ayrıca bankalara yüklü veya ödenmemiş borcunuz olmaması gerekiyor. Yani bankalar kredi notunuzun da yüksek olmasını istiyor. Tüm bu şartları karşılamanız halinde bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Aksi takdirde kredi notunuzu yükseltmeli ve biraz daha beklemelisiniz.

Kredi Ödeme Hesaplaması

Ne kadar gelire sahip olursanız olun, bankalar kredinizin bir taksitini gelirinizin %50’sini geçmeyecek şekilde ayarlarlar. Bunun üzerindeki ödemelere bankalar kefiliniz veya gösterecek malınız olmadığı sürece pek yanaşmazlar.

Örnek verecek olursak, asgari ücretin 2324TL olduğunu biliyoruz ve bu ücretin yarısı 1162TL’dir. Bankalar bir taksitinizin bu miktar üzerinde olmasına izin vermeyecektir. Buradan da yola çıkarak basit bir hesapla 12 aylık çekebileceğiniz kredi miktarı ortalama 10.000-15.000TL’dir. Alabileceğiniz en yüksek vadenin 60 ay olduğunu düşünürsek, 50.000TL’ye kadar ihtiyaç kredisi çekebilmeniz mümkündür. Temel olarak kredi çekebilme sınırları böyle belirlense de, bazen bankalar müşterileri için kolaylık ve esneklik sağlayabilmektedirler.

Bunun yanında kredi notunuzun da yüksek olması alabileceğiniz kredi miktarını arttırabilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz 12 ay vadeli kredi talebinizde 10.000-15.000TL yerine 20.000-25.000TL’ye kadar çekebilirsiniz. Bu hesaplamalara ödenecek faizin de katılması gerekmektedir. Konut ve taşıt kredilerinde ise hem vadelerin daha uzun olması hem de faizlerin daha düşük olmasından dolayı farklı hesaplamalar oluşabilir. İhtiyaç kredisi dışındaki kredilerde daha kolay ve yüksek miktarlarda kredi çekebilirsiniz. 

Asgari ücret kazanan biri bile olsanız, makul seviyelerde kredi çekebilmeniz mümkündür. İhtiyaçlarınızı karşılamak için düzgün bir ödeme planınızı oluşturarak bankaların müşteri temsilcilerine başvurabilirsiniz. Banka çalışanları ile birlikte en uygun planları belirleyebilirsiniz.